درب اتوماتیک ازجمله تجهیزاتی است که در سال‌های اخیر موجب راحتی رفت‌وآمد در مکان‌های عمومی شده است. در این مطلب به بررسی مزایا و معایب این نوع درب ها پرداخته ایم.

با پیشرفت تکنولوژی، روزبه‌روز نیاز بشر برای آسودگی بیشتر، به ساخت ابزار و تجهیزات اضافه می‌شود. درب اتوماتیک ازجمله تجهیزاتی است که در سال‌های اخیر موجب راحتی رفت‌وآمد در مکان‌های عمومی شده است. این روزها در اکثر ادارات، بانک‌ها و حتی درب لابی برای ورودی اصلی ساختمان‌های مسکونی، درب‌های اتوماتیک نصب‌شده‌اند. انتخاب صحیح درب اتوماتیک، متناسب با کاربری فضاها مشخص می‌شود.

حدود باز و بسته شدن درب، با توجه به حجم تردد در محل موردنظر باید موردتوجه باشد. فضایی که برای نصب درب اتوماتیک در نظر گرفته می‌شود و حتی توانایی جسمی افرادی که می‌خواهند از آن استفاده کنند، در انتخاب نوع درب اتوماتیک تأثیرگذار است. درب اتوماتیک یکی از تجهیزات ساختمانی است که دارای مدل‌های گوناگونی است و قابلیت استفاده در ساختمان‌هایی با کاربری‌های مختلف را دارد.

مزایای استفاده از درب اتوماتیک

مزایای استفاده از درب اتوماتیک به طور کوتاه عبارتند از:

 

 • درب اتوماتیک به دلیل داشتن سنسور به‌آسانی باز و بسته می‌شود و نیازی نیست که برای باز و بسته کردن درب‌ها فعالیت اضافی انجام داد.
 • باز و بسته کردن درب سروصداهای خاص خودش را دارد. گاه خشکی برخی دستگیره‌ها باعث می‌شود باز کردن درب به‌سختی و با سروصدای زیادی همراه باشد که این موضوع در درب‌های اتوماتیک وجود ندارد.
 • ارتفاع نصب دستگیره‌ها گاه به‌اندازه‌ای است که کودکان قادر به باز و بسته کردن درب نخواهند بود و یا افراد کم‌توان گاهی امکان باز و بسته کردن درب را ندارند ولی در درب‌های اتوماتیک، رفت‌وآمد برای همه افراد، ازجمله کودکان، سالمندان، افراد معلول و کم‌توان فراهم می‌شود.
 • استفاده از درب اتوماتیک باعث صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی و زمان می‌شود.
 •  باعث جلوگیری از ورود هرگونه آلودگی و گردوغبار در مکان‌های پررفت‌وآمد می‌شود.
 • اگر فضای موردنیاز برای نصب درب کم باشد، می‌توان با استفاده از برخی درب‌های اتوماتیک از فضای کوچک بهترین استفاده را داشت.

 

معایب درب اتوماتیک

درب های اتوماتیک دارای معایبی نیز هستند که تعدادی از آنها عبارتند از:

 

 • درب‌های اتوماتیک مکانیسم خاصی را در طراحی دارند، برای نصب اولیه درب اتوماتیک باید از متخصصین و تکنسین‌های ماهر استفاده گردد.
 • تمیزکاری درب‌ اتوماتیک بسیار دشوار است، زیرا نیاز است تا قطعات داخلی آن مثل فنرها و پیچ و مهره‌ها روغن‌کاری شود تا از زنگ زدن آن‌ها جلوگیری گردد.
 • درب‌های اتوماتیک با برق کارمی کنند. لذا هنگامی‌که برق قطع شود کارایی‌شان را از دست می‌دهند، مگر این‌که دارای باتری اضطراری باشند. البته معمولاً همه این درب‌ها مجهز به باتری هستند که اختلالی در تردد ایجاد نشود.
 • نگهداری و تولید درب‌های اتوماتیک می‌تواند بسیار پرهزینه می‌باشد.

 

درب اتوماتیک شیشه‌ای

درب اتوماتیک از نوع شیشه‌ای در انواع زیر تولید می‌شود.

۱. درب شیشه‌ای کشویی

در دو نوع مختلف، مقابل هم و نوع کشویی باز و بسته تولید می‌شود.

۲. درب شیشه‌ای مثلثی

برای فضاهای کنج و سه‌گوش طراحی‌شده و زیبایی منحصربه‌فردی نیز دارد.

۳. درب شیشه‌ای اتوبوسی

این مدل، بیشتر از سایر موارد مورداستفاده بوده و به خاطر تشابه داشتن به عملکرد درب اتوبوس این نام را برای این مدل، در نظر گرفته‌اند.

۴. درب شیشه‌ای تلسکوپی

دو نوع عرضی و عمودی داشته و از لت‌های متحرک و ثابت در آن‌ها استفاده شده است.

۵. درب شیشه‌ای منحنی

گران‌تر از باقی موارد بوده و در عرض‌های کم، بیشترین بازشو را ایجاد می‌کند.

 

کاربرد درب اتوماتیک پارکینگی (بازویی – جکی – دو لنگه)

درب اتوماتیکی پارکینگی در موارد زیر کاربرد دارند:

 

 • افزایش امنیت، در درب‌های مراکز نظامی و مکان‌های خاص مانند درب‌های اتوماتیک آزمایشگاه‌ها و انبارها
 • کنترل مصرف انرژی، در درب‌های اتوماتیک هتل‌ها، درب‌های اتوماتیک فروشگاه‌ها
 • افزایش موارد بهداشتی، در درب‌های اتاق عمل و برخی آزمایشگاه‌ها
 • سرعت بخشیدن بالا به کار، در درب‌های اتوماتیک مکان‌های صنعتی
 • افزایش بازخورد کارکرد نیروهای انسانی، در مکان‌های صنعتی
 • افزایش رفاه تبدیل درب‌های معمولی به درب‌های اتوماتیک، مانند پارکینگ منازل

 

پس می‌توان نتیجه گرفت که سیستم‌های درب بازکن به روش درب اتوماتیک، جهت رفاه بیشتر و همچنین با اهدافی همچون کنترل تردد افراد و مسائل حفاظتی و امنیتی در مکان‌های مختلف بر روی انواع گوناگون درب‌ها مانند درب گاراژ، درب حیاط، درب ورودی ساختمان و راحتی برای افراد معلول نصب و مورداستفاده قرار می‌گیرد. بعد از نصب سیستم درب بازکن اتوماتیک می‌توان تنها با فشار دادن یک دکمه روی ریموت، از فاصله مناسب درب را باز و بسته کرد.

مهم‌ترین عامل محبوبیت در درب اتوماتیک، باز و بسته شدن خوب و ایمنی آن است و مهم‌تر از آن، کارایی محصول در سال‌های آتی است، به‌طوری‌که با حداقل هزینه و حداکثر عمر برای مشتریان کار کند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *